'Beyaz altın' havadan görüntülendi!

Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan pirinç tarlaları  havadan  görüntülendi.

haber7
0

İskilip , Osmancık , Kargı , Oğuzlar ve Dodurga ilçelerinde çeltik ekimi yapılan  Çorum  , Türkiye’nin en önemli çeltik üretim merkezleri arasında yer alıyor. Halk arasında “beyaz altın” olarak da adlandırılan çeltik , binlerce ailenin de geçim kaynağını oluşturuyor.

Kızılırmak ın geçtiği en uzun araziye sahip olan İskilip ilçesinde doğa tutkunu Coşkun Akkoca tarafından  drone  ile görüntülenen çeltik tarlalarında adeta kartpostallık görüntüler ortaya çıktı. Pilavdan dolmaya , sütlaçtan sarmaya pek çok yemek ve tatlının en önemli unsuru olan çeltiğin ekili olduğu tarlalar  havadan  adeta bir kilimin desenleri gibi görünüyor. Çukurköy , Kırköy , Ambarcı , Yarımca ila Karlık köylerinde bulunan çeltik arazilerinden yapılan çekimlerde suyla dolu ve çimlenmiş tarlaların görünümü insanlara huzur veriyor.

Çeltik üreticileri tarafından Mayıs ve Haziran aylarında özenle hazırlanarak ekimi yapılan  Beyaz  altının hasadı ise Eylül ayı sonlarına doğru başlıyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =