AB'den Rusya kararı! 1 yıl uzatıldı

Avrupa Birliği (AB) ,  Kırım  ve Sivastopol'un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir  yıl  uzatma  kararı  aldı.

haber7
0

AB Konseyi nden yapılan yazılı açıklamada , Rusya nın  Kırım  ve Sivastopol u yasa dışı ilhakı nedeniyle  AB  nin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 23 Haziran 2020 ye kadar uzatıldığı bildirildi.

 

 

Buna göre , uzatılan yaptırımlarla  AB  vatandaşları ve şirketlerinin  Kırım  ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor.

AB ye  Kırım  ve Sivastopol dan ürün ithalatına izin verilmiyor.  AB  vatandaşları veya şirketleri ,  Kırım  ve Sivastopol dan emlak alamıyor. Bu bölgelerdeki şirketlere finansal hizmet sağlayamıyor. Avrupa nın turistik yolcu gemileri ,  Kırım  ve Sivastopol daki limanlara acil durumlar dışında uğrayamıyor.

 

 

Kırım bölgesine ulaşım , telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılacak bazı mal ve teknolojiler ihraç edilemiyor. Özellikle petrol , doğal gaz ve maden arama , çıkartma ve üretimine yönelik teknoloji sağlanması engelleniyor. Bu sektörlere teknik destek verilemiyor.

Rusya , Mart 2014 te  Kırım  Özerk Cumhuriyeti ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.  Kırım  ın  Rusya  tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna nın doğusunda çıkan olaylardan sonra  AB  , ABD ve bazı ülkeler  Rusya  ya  yaptırım  uygulamaya başlamıştı.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =