Nevşehir’den Arap ülkelerine çilek ihracı

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde girişimci Murat Avcı (38) , 50 bin metrekarelik alanda yılda yetiştirdiği 100 tona yakın çileğin büyük bölümünü  Arap   ülkelerine  ihraç ediyor.

haber7
0

İlçede yaşayan evli ve 1 çocuk babası Murat Avcı , 3 yıl önce kendi firmasını kurarak 50 bin metrekarelik alanda  çilek  üretimine başladı. Yılda yaklaşık 100 tona yakın  çilek  üreten Avcı , iç piyasanın yanında Suudi Arabistan , Kuveyt ve Katar gibi ülkelere de ürün göndermeye başladı. Yaklaşık 30 kişiye istihdam sağlayan Avcı , gelen talepleri karşılamakta zorlanınca 100 bin metrekarelik bir alanı daha almak için çalışma başlattı.

’YILLIK 300 TONA YÜKSELTMEYİ PLANLIYORUM’

Avcı , 3 yıl önce kendi firmasını kurarak  çilek  üretimine başladığını söyledi. Önce Türkiye’nin farklı noktalarına , daha sonra ise  Arap  ülkelerine  çilek   ihracı  yaptığını söyleyen Avcı , "Yılda 100 tona yakın  çilek  üretimimiz var. Ancak gelen talepleri karşılamakta oldukça zorlanıyorum. Çilek üretim tarlasında 30 kişi gündelikçi işçi olarak çalıyor. Bu yıl sonuna kadar 100 bin metrekarelik bir alanı daha  çilek  üretimine açarak üretimimizi yıllık 300 ton civarına yükseltmeyi planlıyorum. Elbette yeni oluşturulacak  çilek  üretim alanımızla birlikte çalışan eleman sayısını da artıracağız" dedi.

’İLÇEMİZDE ÇİLEK ÜRETİMİ HİSSEDİLİR ORANDA ARTTI’

Avcı ,  çilek  üretiminde zor dönemler geçirdiğini ancak yaptığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =