Çinlilerden Türkiye atağı: 34 basamak birden yükseldiler

Geçtiğimiz Eylül ayında oturum izni için  konut  alımındaki rakamın 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesiyle yabancıya  konut  satışında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediyor.

haber7
0

Geçtiğimiz yıl 40 bin rakamını aşarak rekor kıran yabancıya  konut  satışındaki ilgi artarak devam ederken ilginç bir gelişme de yaşandı. Son dönemlerde karşılıklı atılan adımlarla 1 milyon turist hedefinin de konulduğu Çin tarafında yatırımcıların  Türkiye  de gayrimenkul alımına geçtiği ortaya çıktı. 2019 yılının ilk 3 ayında m2 bazında alımlarda Çinli yatırımcılar geçtiğimiz yıla göre 34  basamak   birden  yükselerek ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayı  konut  satış verilerini açıkladı.

Türkiye genelinde  konut  satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31 ,3 oranında azalarak 82 bin 252 seviyesine inerken yabancıya  konut  satışında ise tarihin en iyi mayıs rakamına erişildi.

TÜM ZAMANLARIN MAYIS REKORU

Geçtiğimiz yıl neredeyse yüzde 100 e yakın artışla 40 binin üzerinde satışının yapıldığı yabancıya  konut  tarafında mayıs ayında ise , geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62 ,5 artışla 3 bin 925 adet satış gerçekleşti. Yılın ilk dört ayındaki güçlü seyrini mayısta da sürdüren yabancılara  konut  satışının ilk beş ay içerisinde ulaştığı rakam da 17 bin 263 adet oldu.

İSTANBUL DA YÜZDE 103 ARTIŞ

Mayıs ayı rakamlarına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =