Edirne'den Avrupa'ya ihraç ediliyor

Edirne'nin Enez ilçesinde üretilen ve bugünlerde hasadına başlanan "Çeribaşı" kirazı ,  Almanya  ,  Fransa  ve  Hollanda  başta olmak üzere birçok  Avrupa  ülkelerine  ihraç  ediliyor

haber7
0

Enez ilçesine bağlı Çeribaşı köyünde üretilen "Çeribaşı" kirazının hasadı sürüyor. Dalından özenle tek tek toplanan kirazlar kasalara konulduktan sonra firmalar aracılığıyla Avupa ülkelerine gönderilmek üzere nakliye araçlarına yükleniyor.

Enez Esnaf Odası Başkanı ve kiraz üreticisi İzzet Savuran , yaptığı açıklamada , 15 yıldır Çeribaşı köyünde kiraz üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kirazın özenli bakım istediğini belirten Savuran , "Kiraz yetiştiriciliği 12 aylık bir süreç. Hemen topladım bitti işi değil. Otların temizlenmesi , sulanması ve gübrelenmesi var. Kiraz üretimimiz çoğaldığı için firmaların da ilgisini çekti. 6 firma köyümüzden aldığı kirazı yurt dışına satıyor." dedi.

Köyde kiraz festivali düzenlemek istediklerini aktaran Savuran , kiraz hasadını genellikle kadınların gerçekleştirdiğini de vurguladı.

"KİRAZIN KALİTESİ YÜKSEK OLUNCA , FİRMALAR DA ÜRETİMİ DESTEKLEDİ"

Çeribaşı köyü muhtarı Tezcan Meriç de Çeribaşı kirazını yaklaşık 5 yıl önce kahvehanede yaptıkları sohbet sonrasında üretmeye başladıklarını vurguladı. Köylerine misafir gelen bir ziraat mühendisinin girişimleriyle kiraz üretimine başladıklarını ifade eden Meriç , şöyle konuştu:

"Kahvehanede oturuyorduk , ziraat mühendisi bize ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =