Askerin gözü Meclis’te 130 bin terhis!

Askerlik kanunu yasalaşırsa kışlalarda 6 aylık askerlik görevini tamamlamış olan  130  bin civarındaki genç  terhis  olacak.

haber7
0

Askerlik kanunu bu hafta meclisin ana gündemini oluşturacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın parti grupları ile gerçekleştirdiği görüşmede muhalefetin görüş ve önerileri alındı. Muhalefetin çekinceleri doğrultusunda yapılacak değişikler genel kuruldaki görüşmeler sırasında değişiklik önergeleri ile sunulacak. Yeni askerlik kanununu genel bir mutabakat ile yasalaşması hedefleniyor. Kışlalarda ise 6 ayını tamamlamış olan gençler meclisten gelecek haberi bekliyor. Erken  terhis  olacak  Asker  sayısının yaklaşık  130  bin kişiyi yakından ilgilendirdiği belirtiliyor.

İKİ MADDE KABUL EDİLDİ

Meclis genel kurulunda tasarının geneli üzerindeki görüşmelerin ardında , maddeler üzerindeki görüşmelere başlandı. Geçtiğimiz hafta teklifin ilk iki maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeler , teklifin ‘amaç’ ve ‘kapsam’ başlıklarını taşıyor. Teklifin ‘amaç’ başlığı altında şu ifadeler bulunuyor: “Yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama , sınıflandırma , celp , sevk , erteleme , muafiyet , muvazzaflık işlemleri ile cezalı yükümlülere yapılacak işlemler , TSK’dan çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleri ile TSK’ya çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =