Devrik lideri Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi

Sudan'da  Devrik  lider Ömer el-Beşir , askeri darbenin ardından ilk  kez  başkent Hartum'da ifade vermek üzere savcılığa götürülürken görüntülendi.

haber7
0

Sudan , Kuber Hapishanesi nden alınarak , polis korumasında başkentteki Yolsuzlukla Mücadele Savcılığına getirildi. Hartum Yolsuzlukla Mücadele Savcı Vekili Alaaddin Defullah , basın mensuplarına yaptığı açıklamada ,  Beşir  in "şüpheli servet edinme ve döviz bulundurmak" suçlamasıyla ifadesi alınmak üzere avukatları eşliğinde savcılığa getirildiğini söyledi.

AA muhabirinin  Beşir  in savunma heyetinden aldığı bilgiye göre ,  Devrik   lideri  hukukçular ve avukatlardan oluşan 72 kişilik bir heyet savunacak.

Başsavcılık kaynakları 13 Haziran da  Beşir  hakkındaki yolsuzluk soruşturmasının tamamlandığını açıklamıştı. Başsavcılık ,  Beşir  e şüpheli servet edinme , döviz bulundurma ve olağanüstü hal kararlarıyla ilgili suçlamalar yöneltmişti.

Basında çıkan haberlerde ,  Beşir  ve diğer bazı sanıklar hakkında 1989 daki askeri darbeyle anayasal düzeni yıktıkları gerekçesiyle ayrı bir dava daha açılmasının kararlaştırdığı kaydedilmişti.

Sudan Başsavcılığı ,  Beşir  döneminin sembol isimleri hakkında da 41 dava açıldığını bildirmişti.

Ülkede 19 Aralık 2018 de ekonomik kriz nedeniyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =