Tokat'tan çıkıyor! Avrupa ve Rusya tercih ediyor

Tokat'ın Kemalpaşa köyünde yetiştirilen "ziraat 0900" cinsi 30-32 kalibreli  kiraz  , başta  Avrupa  ülkeleri olmak üzere Rusya’ya ihraç ediliyor.

haber7
0

Tokat ın Kemalpaşa köyünde yetiştirilen "ziraat 0900" cinsi 30-32 kalibreli kiraz başta  Avrupa  ülkeleri olmak üzere Rusya’ya ihraç ediliyor.

Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa köyü kiraz üretimi ile yurt içi ve yurt dışında önemli bir pazara sahip. 59 bin 870 dekar alanda  kiraz  üretimi yapılan köyde "ziraat 0900" cinsi  kiraz  ihracatta  tercih  ediliyor. 18-20 kalibre olan normal bir  kiraz  cinsinden farklı olarak 30-32 kalibre olan "ziraat 0900" cinsi  kiraz  tadı , görünüşü ve dayanıklılığı nedeni ile diğer  kiraz  cinslerinden ayrılıyor. Köylüler tarafından hasat edilen kirazlar traktörlerle komisyonculara getiriliyor. Tartılan ve boylarına göre ayrılan kirazlar soğuk hava deposu olan tırlarla yurt dışına gönderilmek üzere yükleniyor.

Anavatanı Türkiye olan dünyanın en kaliteli kirazı

Komisyoncu Erdal Kiran , şoklamaya girdikten sonra çatlamaması nedeniyle  tercih  edilen iri taneli kirazın geçen yıl 3-4 liradan bu yıl ise 6-8 lira arasında alıcı bulduğunu kaydetti. Tokat’tan tırlara yüklenen kirazların ihracatçı firmalar tarafından pazarlandığını ifade eden Kiran ,  Avrupa  ülkelerinin tamamına yakını olmak üzere Rusya’ya  kiraz  ihraç edildiğini belirterek , “Her firmanın bir pazar ağı var , talebe göre gönderiliyor. Geçtiğimiz yıl bin ton civarında bir ihracatlık  kiraz  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =