ABD'den Türkiye'ye yeni S-400 F-35 mesajı: Rusya aramızı açmak istiyor

Türkiye ve  ABD  arasında  S-400  ve  F-35  krizinin patlak vermesiyle iki ülke arasında gerilim yükselirken ,  ABD  Savunma Bakanlığı sözcüsü Eric Pahon'dan konuyla ilgili kritik bir açıklama geldi. Pahon yaptığı

haber7
0

Türkiye nin  Rusya  dan  S-400  hava savunma sistemleri almasına karşı çıkarak ,  Türkiye  ve  ABD  arasında imzalanan  F-35  anlaşmasında kısmi yaptırımlara giden  ABD  yönetimi iki ülke arasındaki gerilimi yükseltmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan  ABD  Savunma Bakanlığı sözcüsü  Eric Pahon  , "Moskova’nın birinci hedefi , onlar açısından en büyük hediye  NATO  ittifakında çatlaklar yaratmak ama böyle bir şey olmayacak" dedi.

Türkiye ile ilgili bir soruya cevap veren Pahon , "S-400 anlaşması ve bunun  F-35  savaş uçakları programına etkileri konusunda , Türkiye-ABD-NATO ilişkisinin geneline ve bu ilişkinin ne kadar büyük ve katmanlı olduğuna bakmak lazım.  ABD   Türkiye  ye kilit bir stratejik müttefik olarak çok değer veriyor. Tatbikatlara , onların kuvvetleriyle birlikte çalışma kapasitemizi arttırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu ilişkinin derinliğine bakmak lazım. Moskova ise (Türkiye-ABD arasında  S-400  konusunda yaşanan) bölünmeyi kullanarak bu çok derin ilişkiye zarar vermeye çalışıyor" ifadelerine yer verdi.

Türkiye ve  ABD  arasındaki ilişkilerin tarihine dikkat çeken Pentagon sözcüsü , "Türkiye ile 70 yıldır müttefikiz. Zor zamanlardan geçtik , bu olacak. Tabii ki  Türkiye  nin  S-400  alımından vazgeçmesini , S-400’ü satın almamasını ve Patriotlar gibi NATO’yla uyumlu bir sistemi almasını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =