Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu! ABD'den İsrail'e ültimatom

 ABD  Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi , 2020 mali yılı savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısında Haifa Limanı'nı Çin’e kiralaması konusunda İsrail’e üstü kapalı olarak uyarıda bulundu.

haber7
0

Komitede cuma günü onaylanıp Senato genel kuruluna gönderilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısında , İsrail’e yönelik yabancı yatırımlar konusundaki uyarı dikkati çekti.

Tasarının 1289’ncu bölümünde  Haifa Limanı  na ilişkin "ABD’nin  Haifa Limanı  nda gelecekte ileri deniz unsurlarını konuşlandırma konusunda menfaatleri olduğu ancak bu yasanın onay tarihi itibariyle  Haifa Limanı  nın kiralanması konusunda  ABD  hükümetinin ciddi kaygıları olduğu ,  İsrail  Hükümetini ülkedeki yabancı yatırımın güvenlik konusundaki yansımalarına ilişkin uyarması gerektiği , Senato nun kanaatidir" ifadeleri yer aldı.

Tasarıda  Haifa Limanı  nın Çinli Shanghai International Port Group a 2021 itibariyle 25 yıllığına kiralanmasına atıf yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da mart ayında  İsrail  Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmesinin  ABD  ile  İsrail  arasındaki güvenlik işbirliğine zarar vereceği konusunda uyardığı iddia edilmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı  John Bolton  ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aynı konuda  İsrail  yönetimine baskı yaptığı ileri sürülmüştü.

İsrail’in Çin ile ticari ilişkilerine son yıllarda hız verdiği gözden kaçmazken ekim ayında  Netanyahu  , Çin Devlet Başkan Yardımcısı  Wang Qishan  ile Kudüs’te üst düzey bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =