Alman hükümeti Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almaya hazırlanan Türkiye’ye , NATO’daki konumunu göz önünde bulundurarak bu kararını yeniden gözden geçirmesi çağrısı yapt

haber7
0

Alman hükümeti , Rus S-400 füze savunma sistemlerinin alımı konusunda  Türkiye  yi uyardı. Hükümet sözcü vekili Ulrike  Demmer  , "Alman hükümeti ,  Türkiye  nin kararını transatlantik ittifaktaki konumu çerçevesinde bir kez daha gözden geçirmesinden memnuniyet duyacaktır" açıklaması yaptı.

Alman hükümet sözcüsü ,  Rusya  ile  Türkiye  arasında imzalanan S-400 anlaşmasının  NATO  içinde de "sürekli ve hararetli bir şekilde tartışılan bir konu" olduğunu belirterek , ayrıca Rus silah sistemlerinin ithal edilmesinin  Türkiye  ye yönelik Amerikan yaptırımlarını devreye sokabileceğini hatırlattı.  Demmer  , "Bu da ne  Türkiye  nin ne de  NATO  nun çıkarına olabilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak S-400 ler konusunda iki gün önce yaptığı açıklamada  ABD  nin yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmayacakları mesajını vererek "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum , almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin ülkemize teslimi yapılacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Cuma günü yaptığı açıklamada bu  mesajı  yineleyerek ,  ABD  nin yürürlüğe sokmakla tehdit ettiği yaptırımlara karşı  Türkiye  nin atacağı adımlar konusunda hazırlıklar yapıldığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =