Şanlıurfa'da tarihi kalede yangın çıktı

 Şanlıurfa  Birecik'te bulunan ve  tarihi  4 bin yıl öncesine dayanan  kalede   yangın  çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına müdahale ediliyor.

haber7
0

Şanlıurfa’nın Birecik ilesinde bulunan ve 4 bin yıl önce Asurlar tarafından yapıldığı belirtilen  tarihi   kalede  öğleden sonra  yangın  çıktı. Kuru otların tutuşmasıyla çıktığı belirlenen  yangın  korkuttu. 

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı Hoca Şerif Mahallesi yakınlarında bulunan  tarihi  Birecik Kalesinde öğleden sonra  yangın  çıktı. Henüz nasıl çıktığı belirlenemeyen yangında kuru otlar tutuştu. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan  yangın  , surlara kadar ulaştı. Yangının olay yerine giden itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındığı öğrenildi. Yangının kalenin  tarihi  dokusuna zarar verip vermediği ise belirtilmedi. 

Asurlar zamanında yapılan ve çeşitli dönemlerde onarımdan geçiren Birecik Kalesi kentteki önemli tarihsel yapılar arasında yer alıyor. Büyük kesme taşlardan yapılmış yüksekliği 30 ile 40 metreyi bulan duvarların üstünde 12 burç bulunuyor. Birecik Kalesi , ilçe merkezinde ve Fırat Nehri’nin doğu yamacında doğal , sert kalker kayalık tepe üzerine bulunuyor. Kaleye üzerinde inşa edildiği beyaz kalker tepeden dolayı Beyaz  kale  yani Kal’etül Beyza da deniliyor. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =