"Mars Rover"dan esinlenip "Türk Rover"ı yaptılar

Niğde'de makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi üç arkadaş , NASA tarafından Mars'a gönderilmesi için yapılan "Mars Rover" aracından etkilenerek 3D yazıcı teknolojisiyl

haber7
0

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde okuyan Hakan Kıraç , Serkan Basut ve Beytullah Kayseri , bitirme tezi için insansız kara aracı yapmaya karar verdi.

 

 

Çalışmaya başlayan öğrenciler , internette gördükleri Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA)  Mars  a göndermek için yaptığı  Mars   Rover  aracından esinlenerek kendi tasarım ve imkanlarıyla engebeli ve dağlık arazilerde kolay hareket edebilen bir araç tasarladı.

 

 

Öğrencilerin "Türk Rover" adını verdiği ve parçalarını 3D yazıcıda ürettikleri aracın birbirinden bağımsız 6 tekeri , bir robot kolu bulunuyor ve kamera sistemleriyle görüntü aktarabiliyor. Geliştirilmeye açık olan araç , silah ve mayın tarama gibi sistemlerin takılmasıyla savunma sanayisinde askeri amaçlı kullanıma olanak sağlıyor.

Projede yer alan Hakan Kıraç , AA muhabirine yaptığı açıklamada , NASA nın  Mars  a göndermek için yaptığı  Mars   Rover  dan esinlenerek geliştirdikleri aracı savunma sanayisine hizmet etmesi için tasarladıklarını anlattı.

Araçlarının daha da geliştirilmesini amaçladıklarını dile getiren Kıraç , "Engebeli arazide kolay hareket etmesi için 6 tekerlekli bir araç tasarladık. Üstünde malzeme taşıması için robot kol kullandık. Üstü düz , dengede kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda üzerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =