ABD politikaları euroya güç kattı!

AB'ye üye 19 ülkenin tek para birimi olan euronun küresel rezervlerdeki payı , 2018'de "ABD  politikaları  ve  euro  Bölgesi'nin geleceğine duyulan güvenin artmasından" dolayı bir önceki yıla gö

haber7
0

Avrupa Merkez Bankası ndan (ECB) yapılan açıklamaya göre , 2017 sonunda yüzde 19 ,5 olan euronun uluslararası rezervlerde payı , geçen yılın sonunda yüzde 20 ,7 ye yükseldi. Söz konusu dönemde euronun payı yüzde 1 ,2 artış gösterdi.

Geçen yıl euronun küresel döviz rezervleri , borç ihracı , mevduat ve kredilerdeki payı arttı. Uluslararası işlemlerin  euro  cinsinden faturalanması ise sabit kaldı. 2017 de uluslararası işlemlerin yüzde 36 sı ,  euro  cinsinden faturalanmış veya ödenmişti.

Euronun küresel kredilerdeki payı yüzde 0 ,8 artarak yüzde 19 ,3 e ve günlük döviz piyasasındaki payı yüzde 0 ,7 yükselerek yüzde 37 ,7 ye ulaştı.

Euronun küresel rezervlerdeki payı artmasına karşın dolar , yüzde 61 ,7 pay ile dünyanın en çok tercih edilen rezerv para birimi konumunu koruyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre , ülkelerin döviz rezervleri içerisinde doların payı 2001 de yüzde 73 düzeyinde bulunuyordu

"Trump ın  politikaları  dolara olan güveni sarstı"

Doların payı , ülkelerin uluslararası rezervlerini Japon yeni ve Çin yuanı gibi para birimleriyle çeşitlendirmeye başlamasından dolayı son 10 yıldır düzenli olarak düşüyor.

Analistler ,  ABD  Başkanı Donald Trump ın "Önce Amerika" politikasından kaynaklanan , tehdit içeren ve tutarsız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =