ABD'nin tehdidi sonrası Kuzey Akım 2'yi tekrar gündeme

Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi altından toplam 55 milyar metreküp kapasiteli iki ayrı deniz boru hattının yapılacağı  Kuzey  Akımı 2 Projesi ,  ABD  Başkanı Donald Trump'ın projeye yönelik yaptırım olasılığını

haber7
0

Beyaz Saray da dün Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile görüşen Trump , Washington’un  Kuzey   Akım  2 projesine dahil olan ülkelere karşı yaptırım olasılığını değerlendirdiğini söyledi. Trump ,  ABD  de AB nin doğal gaz ihtiyacını karşılayacak daha iyi bir seçenek olarak büyük LNG rezervleri bulunduğunu dile getirdi. 

Hali hazırda  Almanya  ya 55 milyar metreküp doğal gazı  Kuzey   Akım  projesiyle gönderen  Rusya  , bu kapasiteyi bin 230 kilometre uzunluğundaki  Kuzey  Akım-2 ile iki katına çıkarmayı planlıyor.

Yıl sonunda operasyonel hale gelmesi planlanan projede inşaatın yüzde 50 den fazlası tamamlandı.

ABD ve bazı Avrupa ülkeleri , doğal gaz konusunda  Rusya  ya bağımlılığın artacağı gerekçesiyle  Kuzey   Akım  2 projesine karşı çıkıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel in gündeme geldiği andan itibaren sadece ticari amaçlı olarak tanımladığı proje , en başından itibaren AB ülkeleri arasında ayrışmaya neden oldu. Özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri tarafından yapılan itirazlara rağmen projenin inşası devam etti.

Projede Rus Gazprom şirketi ortak olarak yer alırken , Alman Wintershall , Hollandalı Shell , Avusturyalı OVM , Fransız Engie ve yine çok uluslu Uniper mali yatırım ortakları olarak bulunuyor. Kuzey  Akım  2 nin hayata geçirilmesinden önce , AB hukuku açısından oluşan tereddütler sebebiyle proje ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =