THY'nin ilk 'rüya uçağı' gökyüzünde

Türk Hava Yolları'nın (THY) 'rüya uçak' olarak adlandırılan ilk  Boeing  787-9 Dreamliner'ı gökyüzü ile buluştu. Boeing'in Everett tesislerinden test uçuşu için havalanan TC-LLA k

haber7
0

Türk Hava Yolları , ABD nin  Boeing  firmasından 25 i kesin , 5 i opsiyon olmak üzere toplam 30 adet  Boeing  787-9 tipi yolcu uçağını filosuna katacak.Kompozit malzemeleri gövde ve kanadı da içeren ana yapısının yüzde 50’sini oluşturan rüya uçak olarak adlandırılan  Boeing  787-9 tipi uçakların ilki bu ay sonu  THY  filosuna katılacak. Dreamlinar ların 3 ü temmuz , kalan 2 si ise ağustos aylarında filoya katılacak.

İlk teslim alınacak uçak gökyüzünde

THY nin ilk teslim alacağı  Boeing  787-9 uçağı da , ABD deki  Boeing  tesislerinde ilk test uçuşunu yaparak gökyüzü ile buluştu. TC-LLA kuyruk tescilli alan uçak ,  Boeing  in Everett tesislerinden test uçuşu için havalanan rüya uçak Everett(PAE)-Moses Lake(MWE) uçuşu yaptı. İlk uçuş da başarıyla tamamlandı. Uçağın uzunluğu 63 metre , kanat genişliği 60 metre ve yüksekliği 17 metre...Uçağın menzili ise 14 bin 140 kilometre.Boeing 787 lerin günümüzün aynı büyüklükteki uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt tükettiği , diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ile yüzde 45 arasındaki oranda daha çok kargo taşıyabildiği belirtiliyor. 

İlk uçuşunu Antalya ya 8 Temmuz da yapacak.

THY nin ilk  Boeing  787-9 uçakları teslim alındıktan sonra kısa süre iç hatlarda uçacak. Daha sonra ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =