BDDK Başkanınından kredi kartı açıklaması

 Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben ,  kredi   kartı   taksit  sayılarında değişikliğe gidilmesiyle birlikte tüketicilerin elini rahatlatacağını söyledi.

haber7
0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ,  kredi  kartlarıyla çeşitli sektörlerde yapılan harcamalarda  taksit  sayılarının artırılması ve asgari ödeme oranlarının düşürülmesi yönünde aldığı kararların , iç talebin canlanmasına katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

Ekonomi yönetimi tarafından reel sektörün elini rahatlatacak teşvikler gelmeye devam ederken ,  BDDK  da  kredi  kartlarına ilişkin yönetmeliklerinde yaptığı değişiklikler ile iç talebin canlandırılmasına katkı sağlayacak adımlar attı. 

BDDK nın dün yaptığı düzenleme ile mobilyadan beyaz eşyaya , elektronik eşyadan vergi ödemelerine , hava yolları ve konaklama harcamalarından kurumsal  kredi  kartlarına kadar birçok alanda  kredi   kartı   taksit  sayısı artırıldı. Mobilya sektöründe 12 ay olan  taksit  imkanı ise 18 aya çıkarıldı. 

Video , kamera , ses sistemleri , fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan televizyon gibi ürünlerde  taksit  sayısı 3 aydan 6 aya yükseltildi. Daha önce 3 bin 500 liraya kadar olan televizyon alımlarında 9 ay olan  taksit  imkanı ise 12 ay olarak düzenlendi. 

Yurt içi hava yolları ve konaklama harcamalarında  taksit  sayısı 9 aydan 12 aya çıkarılırken , hava yolları , seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda  taksit  sayısı 6 ayda sabit bırakıldı. 

Buzdolabı , çamaşır makinesi , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =