Venezuela’da yeni banknotlar bugün dolaşıma giriyor

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da aşırı enflasyonun önüne geçmeye çalışan Nicolas Maduro yönetiminin çıkardığı  yeni   banknotlar  kademeli olarak  dolaşıma  giriyor.

haber7
0

Venezuela’da bugün 10 bin , 20 bin ve 50 bin bolivar  yeni   banknotlar  kademeli olarak  dolaşıma  girmeye başlayacak.  Venezuela  Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada , ülkede yaşanan hiperenflasyon nedeniyle bolivarın  yeni  banknotlarının piyasaya sürüldüğü belirtildi. 50 bin bolivarlık  yeni  banknotların , hali hazırda 40 bin bolivar olan asgari ücreti aşması dikkat çekti. 50 bin bolivarlık en yüksek banknotun değeri ise 8 ,1 dolar tutarında. 

Piyasaya sürülen en yüksek para birimiyle yaklaşık 2 kilo et satın alınabilecekken piyasadaki 500 bolivarla bir yumurta bile satın alınamıyor.  yeni  banknotlarla ödeme sisteminin daha verimli hale getirilmesi ve ticari işlemlerin kolaylaştırması hedefleniyor. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: İHA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =