Kamu ihaleleri için yeterlilik kriteri düzenlemesi

 Kamu  ihalelerinde ekonomik ve mali  yeterlilik   kriteri  olarak  ihale  konusu işle ilgili cironun aranabilmesi ve standart formlarla belgelenmesi mümkün olacak.

haber7
0

Kamu İhale Kurumunun , 5 ayrı  ihale  yönetmeliği ile  Kamu  İhale Genel Tebliği nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ i Resmi Gazete de yayımlandı.

Kurumdan edinilen bilgiye göre , yapılan değişikliklerle ihalelerde ekonomik ve mali  yeterlilik   kriteri  olarak  ihale  konusu iş ile ilgili cironun aranabilmesi ve standart formlarla belgelenmesi mümkün hale getirildi.

Bu kapsamda , yaklaşık maliyeti eşik değerin 3 katına eşit ve bu değerin üzerinde olan yapım işi ihalelerinde , iş hacmini gösteren  yeterlilik   kriteri  olarak yalnızca yapım işleriyle ilgili cironun aranabilmesi hususunda idarelere dokümanda düzenleme yapabilme yetkisi verildi. Buna karşın , söz konusu ihalelerde isteklinin yapım işleriyle ilgili ciro için istenen oranı tek başına sağlayamaması halinde toplam cironun da belirli oranda dikkate alınabilmesi imkanı getirildi.

Yurt dışı iş bitirme belgelerinin geçerliliği

Ayrıca ,  Kamu  İhale Kanunu kapsamındaki idarelere gerçekleştirilen işler dışında yurt dışından elde edilen iş deneyim belgelerinden sadece iş bitirme belgeleri ihalelerde kullanılabilecek. Söz konusu belgelerden , sadece belge sahipleri tarafından veya belge sahibi şirketin pay çoğunluğuna sahip şirket tarafından yararlanılabilecek. Bu belgelerin ortak girişimlerde kullanması halinde belgeyi kullanan ortak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =