Dünyada en fazla lityum rezervi Şili'de

Dünya  lityum  rezervinin yüzde 57 ,5'i Şili'de yer alıyor.

haber7
0

"BP 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu"ndan yaptığı derlemeye göre , dünyada toplam 13 milyon 919 bin ton  lityum   rezervi  bulunuyor.

Lityum , pil ve batarya üretiminde , elektrikli arabalarda , nükleer santrallerde soğutucu olarak ve roketlerde itici kuvvet sağlamada kullanılıyor. Ayrıca  lityum  , seramik ve cam yapımı ile ilaç sektöründe de değerlendiriliyor. 

Elektriğin depolanmasını sağlayan bataryaların üretiminde kullanılan  lityum  ,  rezerv  bakımından dünyada en çok Güney Amerika ülkesi  Şili  de yer alıyor. Ülke , 8 milyon ton ile dünya  lityum  rezervinin yüzde 57 ,5 ine sahip. Onu , 2 milyon 700 bin ton  rezerv  ile Avustralya , 2 milyon tonla Arjantin ve 1 milyon ton  lityum   rezervi  ile Çin izliyor.

En çok üretim Avustralya da

Geçen yıl dünyada toplam 61 bin 800 ton  lityum  üretimi yapıldı. En çok  lityum  üretimi yüzde 44 ile Avustralya da gerçekleşti. Ülkede , 27 bin 200 ton  lityum  üretildi. Avustralya yı , 16 bin ton üretim ile  Şili  izledi. 

Çin de 8 bin ton  lityum  üretimi yapılırken , Arjantin de 6 bin 200 ton , Zimbabve de ise bin 600 ton  lityum  üretildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =