Suudi Arabistan ve BAE'den Koalisyon! Husiler'e saldırı kararı

Yemen'deki meşru hükümete karşı darbe yapıp Yemen’in başkenti Sana'yı ele geçiren Husilerin ,  Suudi  Arabistan'ın uluslararası Abha Havaalanı'na dronelerle saldırıp 26 kişiyi yaralaması üzerine Su

haber7
0

Suudi  Arabistan  liderliğinde Husilere karşı oluşturulan Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki El-Maliki , füzelerin Abha Havaalanı nı vurmasının terörist milislerin yeni gelişmiş silahlar aldığının ve İran ın rejiminin bu sınırlar ötesi terörizmi desteklemesinin sürdüğünün ispatı olduğunu söyledi.

Mart 2015 den beri Arap Koalisyonu tarafından ısrarlı bombardımanından ağır sivil kayıplar veren  Husiler  son haftalarda  Suudi   Arabistan  a yönelik sınır ötesi füze ve drone saldırılarını yoğunlaştırdı.  Suudi   Arabistan   Koalisyon  Sözcüsü atılan füzelerin Abha Havaalanı nda geliş bölümündeki salonuna isabet ettiği ve maddi hasara yol açtığını açıkladı.

Sözcü El-Maliki , yaralanan 26 kişinin içinde 2 kadın ve 3 çocuğun olduğu  Suudi   Arabistan  , Yemen ve Hindistan vatandaşlarının bulunduğunu ifade etti. Yaralananlardan 8 kişi hastanelere kaldırılırken diğer yaralıların olay yerinde tedavi edildiği belirtildi. Husileri silahlandırdığı iddiasını reddeden İran’dan son  saldırı  konusunda bir açıklama yapılmadı.

Avrupa Birliği , böyle kışkırtıcı saldırıların bölge güvenliğine tehdit oluşturduğu ve Yemen de BM liderliğinde yapılan siyasi çözüm sürecine zarar verdiği açıklamasında bulundu.

Husilerle bağlantısı olan Elmesire Televizyonu Yemen sınırına 200 kilometre mesafede bulunan  Suudi  Arabistan’ın Uluslararası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =