Fırtına Vadisi’ndeki yıkımlar devam ediyor

Rize’nin Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçelerindeki Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) korunması gereken boyunca bulunan kaçak yapıların yıkımı 2 gündür  devam  ediyor.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığınca , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde yürürlüğe koyduğu İmar Barışı uygulamasını fırsat bilerek ve özellikle yaylalarda ve SİT alanlarında son dönemlerde görülen kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçeleri  Fırtına   Vadisi  boyunca İl Özel İdaresince alınan yıkım kararlarının uygulanması kapsamında 20 Mayıs tarihinde harekete geçilmişti.

Vadideki toplamda 21 adet kaçak ve ruhsatsız yapıdan biri olarak gösterilen Akkaya köyünde  Fırtına  Deresi kenarındaki Kemal Eksilmez’e ait 3 katlı yapının yıkımı için başlatılan çalışmalara kaçak bina sahipleri büyük tepki göstermiş , gerginlik yaşanmıştı.

Kaçak yapı sahiplerine önceden yıkım için ’tebligat’ gitmediği iddiasıyla  yıkımlar  ileri bir tarihe ertelenmişti.  yıkımlar  tebligat için yasal sürenin dolmasının ardından 11 Haziran günü yeniden başlamıştı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında sabah erken saatlerde başlayan yıkımlarda 2 günde 15’e yakın kaçak bina yıkıldı. Bazı bina sahipleri ise kaçak yapılarını kendileri yıktı. Yıkımlarda herhangi bir sorun yaşanmazken , bölgedeki binaların yıkımlarının hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =