Günde bir kilo toplanabiliyor! 120 TL'den yok satıyor...

 Ordu  bölgesinde yetişen ve bir kişinin günlük bir  kilo  toplayabildiği ‘dağ çileği’  120  TL’den  yok   satıyor  , bazı vatandaşlar pazarlık dahi teklif etmiyor. Ev kadınlarının zor şartlar altında topladığ

haber7
0

Ordu’nun yüksek kesimlerinde yetişen , bir kişinin uzun uğraşlar sonucu günlük en fazla bir  kilo  toplayabildiği ‘dağ çileği’ kilogramı  120  TL’den satılmasına rağmen tezgahlarda hemen tükeniyor. Bazı insanların fiyatı için pazarlık dahi yapmadığı dağ çileğini toplayanlar , satmaya dahi kıyamıyor.

Ordu bölgesinde yetişen , kendisine has kokusu ve lezzetiyle de hayran bırakan  dağ çileği  , her yıl olduğu gibi yine rağbet görüyor. Bir insanın , günlük ortalama bir kilogram toplayabildiği  dağ çileği  , reçel yapımında kullanıldığı gibi ham olarak ve çeşitli yollarla tüketilebiliyor. Özellikle yüksek kesimlerde daha çok yetişen , kadınların güçlükle topladığı ve toplamak için saatlerce yürüdüğü dağ çileğinin kilogramı  120  TL’den satılmasına rağmen , tezgahlardaki en çok talep edilen ürünler arasında yerini almaya devam ediyor.

TOPLADIKLARI ÇİLEKLERİ SATMAYA KIYAMIYORLAR

Ordu’da  dağ çileği  toplamak için yaklaşık 2 saatlik yolu yürüyerek kat ettiklerini , topladıktan sonra da satmaya dahi kıyamadıkları dağ çileğini çok sevdiklerini belirten Cemile Kaya , şimdiye kadar en fazla 3 kilogramlık hasat yaptıklarını söyledi. 

Çileğin , yetişme ve hasat döneminin bir ay olduğunu dile getiren Kaya , “Ailemizden toplayan oluyor ve ben ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =