Fransa'nın terör örgütü PKK/YPG'ye desteği Türkiye'den tepki görüyor

Suriye'de YPG/PKK işgalindeki bölgede askeri varlık gösteren Fransa'nın  terör  örgütüne desteğini sürdürme ısrarı Türkiye'den  tepki  görüyor.

haber7
0

Fransa nın Suriye de terör örgütü YPG/PKK nın işgal ettiği bölgedeki askeri varlığını ve örgüte desteğini sürdürme ısrarı , Türkiye nin tepkisini çekiyor. Türk yetkililer , yarın Ankara yı ziyaret edecek  Fransa  Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian a bu konudaki rahatsızlığı bir kez daha iletecek.

Yarın Ankara da temaslarda bulunacak Le Drian ın gündeminde , esas olarak Suriye konusunun yer alacağı tahmin ediliyor.

İki ülke arasındaki son dönem temaslarda ,  Fransa  nın YPG/PKK bölgesindeki askeri varlığını sürdürme ve örgüte desteğe devam etme isteği ön plana çıkıyor.

Bir yandan Türkiye nin güvenlik kaygılarını önemsediği yönünde mesajlar veren Paris yönetimi , diğer yandan  YPG  ile PKK arasında ayrım yapılması ,  YPG  yi , Suriyeli muhalif Kürtlerin meşru temsilcisi sayılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile barıştırma gibi formülleri masaya getiriyor.

Türkiye den  Fransa  ya terör örgütü ile ilişkilerini kesmesi gerektiği vurgusu Türkiye ise bu tavrın iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmadığını ,  Fransa  nın terör örgütü ile ilişkilerini kesmesi gerektiğini vurguluyor.

Yarınki temaslarda da , Türk yetkililerin Le Drian a bu konudaki rahatsızlığı iletmesi bekleniyor.

Fransız yetkililer , ABD Başkanı Donald Trump ın 19 Aralık 2018 de yaptığı Suriye den çekilecekleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =