Suudi Arabistan merkezli televizyon kanalı Al-Arabiya , bugün Sudan'da  askeri  bir  darbe   girişimi  gerçekleştirildiğini , bunun bertaraf edildiğini ve en az 68 polisin gözaltına alındığını duyurdu. Sudan'da sivil yön

haber7
0

Suudi Arabistan merkezli televizyon kanalı Al-Arabiya da yer alan bilgilere göre ,  darbe   girişimi  11 Nisan da ordunun yönetime el koymasıyla Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir in görevi bırakmasından sonra kurulan  askeri  Geçiş Konsey ini hedef aldı.

 

 

30 yıllık Beşir yönetimine son veren ordunun kurduğu  askeri  Geçiş Konsey ine düzenlenen girişimin , başarısızlıkla sonuçlandığı ifade edilen haberde , 68 polis memurunun gözaltına alındığı belirtildi.

Sudan da sivil yönetim isteyen gruplar , bu  darbe  iddiasıyla  askeri  Geçiş Konseyi nin  darbe  iddiasıyla tasfiye ettiğini duyurdu.

 

 

SUDAN DA YAŞANANLAR

Sudan da 19 Aralık 2018 de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla hükümet karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu , 11 Nisan da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Müdahaleden sonra  askeri  Geçiş Konseyi Başkanı Abdül Fettah Abdülrahman Burhan , gelecek 9 ay içerisinde demokratik seçimlerle sivil yönetime geçilmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı.

Ancak  Sudan  güvenlik güçleri , pazartesi sabahı başkent  Hartum  daki ordu karargâhı önünde 6 Nisan dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle demokrasi nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =