Ekonomistlerden Merkez Bankası faizi karı değerlendirmesi

Ekonomistler , piyasa beklentileri doğrultusunda Türkiye cumhuriyet  Merkez  Bankasının (TCMB) politika faizinde değişikliğe gitmediğini , ancak temmuz toplantısında faiz indirimi için sinyaller verdiğini ifade etti.

haber7
0

Merkez  Bankası  Para Politikası Kurulu nun (PPK) bugünkü toplantısında politika  faizi  olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildi.

Ekonomistler , piyasa beklentisi doğrultusunda politika faizinde değişiklik yapılmadığını , gelecek aydaki toplantıda faiz indirimi yapılma sinyallerinin verildiğini dile getirdi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi , karar öncesi gerçekleştirilen anketlerde ekonomistlerin büyük çoğunluğunun TCMB nin 1 hafta repo faizinde değişiklik beklemediklerini anımsattı.

TCMB’nin faiz kararının bir sürprize yol açmadığını belirten Bürümcekçi , "Karar metninde Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunması vurgusunun kalkması faiz indirimi için hazırlığın devam ettiğini düşündürdü." dedi.

Bürümcekçi ,  Merkez  Bankasının enflasyondaki gelişmelerden memnun olduğunu ve belirgin iyileşmeyi beklemeyeceğini söyledi.

Para politikası duruşunun enflasyon patikasına göre ayarlanacağını ifade eden Bürümcekçi , şunları kaydetti:

"Kurulun ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri iktisadi faaliyet için korunurken , enflasyon değerlendirmesinde daha olumlu bir görünüm sergilendi.  Merkez   Bankası  faiz indirimi sinyalini örtük bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =