9 günde 22 bin ziyaretçi onu görmeye gitti

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden başta "Çingene Kızı" olmak üzere ,  Fırat Nehri  kıyısındaki Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan eşsiz mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi�

haber7
0

Dünyanın en büyük mozaik  müzelerinden olan , "Çingene Kızı" mozaiğiyle ünlüGaziantep Zeugma Mozaik  Müzesi ni 9 günlük bayram talili sürecinde 22 bin 788 kişi ziyaret etti.

Yaklaşık 7 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda hizmete açılan Zeugma  Mozaik Müzesi , Gaziantep e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret  ettiği mekanların başında geliyor.

"Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne de sahip müzede başta  "Çingene Kızı" mozaiği olmak üzere "Mars heykeli" , Roma dönemine ait çeşmeler ve   Fırat Nehri  kenarındaki villalarda kurtarma kazıları sırasında çıkarılan eşsiz  mozaikler sergileniyor.

ABD den 52 yıl sonra Türkiye ye iadesi sağlanan Çingene Kızı  mozaiğinin 12 kayıp parçasının da  sergilendiği müze , son dönemde bölgeye gelen  ziyaretçilerin en çok uğradığı mekanların başında geliyor.

Bölge turizminin başlangıç rotası Gaziantep

Zeugma Müze Müdürü Emine Öztürk , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  2019 un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin ardından bölgede ciddi turizm  hareketliliği yaşandığını söyledi.

Bölgenin en önemli kentlerinden Gaziantep in de bu hareketlilikten  payını almaya başladığını anlatan Öztürk , kente gelen turistlerin en önemli uğrak  yerlerinden biri olan Zeugma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =