İki yeni çeşit yerli patates üretildi

Niğde  Patates  Araştırma Enstitüsünde , yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı  yerli  2  Patates  çeşidi ülke tarımına kazandırıldı.

haber7
0

Niğde  Patates  Araştırma Enstitüsünde , yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı  Patates  çeşidi ıslah çalışmaları kapsamında  yerli  2 çeşit daha geliştirildi.

 

 

Enstitüde 2005 yılından beri  yerli   Patates  çeşidi geliştirme çalışmaları yürütülüyor.

Yüksek verimliliğin göz önüne alındığı ıslah çalışmalarında daha önce "Onaran 2015" , "Nam" , "Nahita" , "Ünlenen" , "Leventbey" , "Muratbey" , "Çağrı" , "Fatih" , Niğde Sarısı" ve "Saruhan" çeşitleri geliştirilip , tescillenerek ülke tarımına kazandırıldı.

 

 

Enstitüde , siğil gibi  Patates  hastalıklarına dayanıklı çeşitler üzerinde yürütülen çalışmalar kapsamında 2 tür daha geliştirildi.

Enstitü Islah Genetik Bölüm Başkanı Levent Abdullah Ünlenen , AA muhabirine yaptığı açıklamada , enstitünün bölgedeki çiftçilerin öncelikli sorunlarına eğildiğini söyledi.

Islah çalışmalarına 2005 yılında başladıklarını belirten Ünlenen , "O dönemde bizim ıslah amacımız , yüksek verimli çeşitler elde etmekti fakat dönem içerisinde  Patates  siğili hastalığı bölgemizdeki çiftçilerimizin sosyo-ekonomik yapısını büyük oranda etkilemeye başladı. Biz de yüksek verimin yanında siğil hastalığına dayanıklı milli çeşit bulma yolunda çalışmalara başladık." dedi.

"TESCİL ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =