Yumurtanın kolisi 5 liraya kadar düştü

Irak'ın Türkiye'den  yumurta  alımını aniden durdurması nedeniyle iç piyasada arz fazlası oluştu ,  Yumurtanın   koli  fiyatı 5  liraya   kadar  düştü.

haber7
0

Türkiye nin ,  yumurta  ihracatının yüzde 90 ının yapıldığı Irak ın , Bağdat yönetiminin aldığı kararla  yumurta  alımını durdurması üreticiyi olumsuz etkiledi.

30 adetlik bir  koli   Yumurtanın  fiyatı zincir marketlerde 8  liraya  , pazar ve bakkallarda 5-6  liraya  geriledi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon , yaptığı yazılı açıklamada , Irak ın mayıs ayının başından itibaren yumurtaya gümrük kapılarını kapattığını belirtti.

Yumurta üreticisinin zor durumda olduğunu bildiren Afyon , şunları kaydetti:

"Irak a gönderilemeyen haftalık 250 tır (yaklaşık 100 milyon adet)  yumurta  mecburen iç piyasaya arz oldu. İç piyasa zaten arz-talep dengesini zor sağlamışken , bu arz , üreticinin yüzde 50 zararına sebep olmuştur.  yumurta  üreticisi maliyeti 36 kuruş olan yumurtayı , 18-20 kuruşa dahi satamamaktadır. Sadece Irak a gitmesi gerekip gidemeyen günlük 15 milyon , yasağın başladığı günden bu yana 600 milyon adet  yumurta  , piyasaya arz fazlalığı olarak yansımış ve tüm sektörün ekonomi dengelerini alt üst etmiştir. Irak kapısına alternatif bulma şansımız olmadığı için stokların ve üretimin daha fazla yıkımlara sebep olmaması için ithal ham maddeleri zararla  yumurta  ve gübreye çevirmekteyiz. "

Üretimin geçici olarak daraltılması gerektiğini vurgulayan Afyon , yaz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =