Yaş meyve ve sebzede mayısta 141 milyon dolarlık ihracat

Akdeniz  Yaş   meyve  ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin , Türkiye’nin  Yaş   meyve  ve sebze ihracatının mayıs ayında  141   milyon  dolar olduğunu bildirdi.

haber7
0

Sin , yazılı açıklamasında , mayıs ayındaki  Yaş   meyve  ve sebze ihracatını değerlendirdi.

Yaş  meyve  ve sebze ihracatının mayıs ayında  141   milyon  dolar olarak kaydedildiğini belirten Sin , "Taze  meyve  ihracatı , değerde yüzde 55’lik pay ile ilk sırada yerini aldı." ifadesini kullandı.

Taze meyvenin ihracattaki payının 77  milyon  dolar olduğunu vurgulayan Sin , taze meyveyi yüzde 37 lik payı ve 52  milyon   dolarlık  değeriyle sebze ihracatının izlediğini aktardı.

Sin , narenciye ihracatının da 10 ,2  milyon  dolar olduğunu kaydetti.

Nejdat Sin , geçen ay en çok ihraç edilen ürünlerin kiraz , vişne , domates , şeftali , biber ve kayısı olduğunu bildirdi.

Yılın ilk 5 ayındaki rakamlara da değinen Sin , şöyle devam etti:

"Türkiye  Yaş   meyve  ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz  Yaş   meyve  ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan  Yaş   meyve  ve sebze ihracatının değerde yüzde 49’luk payla 375 ,4  milyon  dolar olarak kaydedildi. Yılın ilk beş aylık narenciye ihracatında da tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 80’lik pay ile bu alandaki ihracata en çok katkı sağlayan birlik olduk."

Sin , 2019 un ilk 5 ayında en çok  Yaş   meyve  ve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya , Irak , Romanya , Almanya , Ukrayna ve Bulgaristan olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =