Şeker pancarı üretiminde artış beklentisi

Tarım ve Orman Bakanlığınca , şeker  pancarı  üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 11 ,4 artarak 21 milyon tonu aşmasının beklendiği bildirildi.

haber7
0

Bakanlık tan yapılan açıklamaya göre , şeker fabrikaları ülke genelinde çalışmalarına hızla devam ederken , pancar üretimi de giderek artıyor.

Pancar üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 11 ,4 artışla 21 milyon tonu geçmesi öngörülüyor.

2019-2020 pazarlama yılında nişasta bazlı şeker kotalarının yüzde 2 ,5 e indirilmesiyle bu yıl geçmiş yıllara göre ilave 1 ,5 milyon ton şeker pancarının kota kapsamında üretilmesi sağlandı.

Ülkede tüketilen şekerin tamamı yerli ve milli kaynaklarla üretiliyor.  Şeker  üretiminin yüzde 95 i pancardan elde ediliyor.

2019-2020 pazarlama yılında ise şekerin yüzde 97 ,5 inin pancardan elde edilmesi öngörülüyor.

Şeker  pancarı  üretimi , şeker ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak arz ve talep dengesi gözetilerek planlanıyor. Üretim şartlarıyla alım usul ve esaslarını düzenleyen sözleşmeler , pancar çiftçileri ile şeker fabrikaları arasında imzalanarak , tarafların hak ve sorumlulukları güvence altına alınıyor.

Şeker ithalatı azaldı

Açıklamaya göre , ihracat amaçlı olarak Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithal edilen şeker miktarı önemli ölçüde azaldı.

Yılın ilk 4 ayında DİR kapsamında yapılan şeker ithalatı , geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 ,5 azalarak , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =