Dünyada her 10 çocuktan biri işçi

Dünya genelinde neredeyse  her  10  çocuktan   biri  işçilik yapıyor. Bu oran , Afrika'da  her  5 , Arap ülkelerinde  her  35 , Avrupa ve Orta Asya'da  her  25 , Amerika kıtasında  her  19 , Asya-Pasifik bölgesinde  her  14 ço

haber7
0

Dünya genelinde neredeyse  her  10 çocuktan  biri  çalışıyor. Bu oran ,  Afrika  da  her  5 , Arap ülkelerinde  her  35 , Avrupa ve  Orta Asya  da  her  25 , Amerika kıtasında  her  19 , Asya-Pasifik bölgesinde  her  14 çocuktan  biri  olarak hesaplanıyor.

 

 

Çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler in (BM) ilan ettiği 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla AA muhabiri dünya genelinde bu konudaki istatistikleri derledi. 

BM ye bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü nün Kasım 2017 de yayımladığı "2025 e dek Çocuk İşçiliğini Ortadan Kaldırma: Politika ve Programların Değerlendirmesi" raporuna göre , dünya genelinde neredeyse  her  10 çocuktan  biri  çalıştırılıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) , bu durumu , "Çocukların çocukluklarını yaşamaktan alıkoyan , potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten , fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar veren işlerde istihdam edilmesi" olarak tanımlıyor. 

 

 

ÇOCUK İŞÇİLERİN 64 MİLYONU KIZ , 88 MİLYONU ERKEK

Dünyada iş çevrelerinde istihdam edilen 5-17 yaş arası yaklaşık 151 ,6 milyon  çocuk  bulunuyor. Bu çocukların 64 milyonu kız , 88 milyonu erkek. Bu oranın yüzde 71 i tarım sektöründe çalışırken , yüzde 69 u kendi aile işlerinde karşılıksız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =