Angola'da yatırım fırsatlarının kapısı THY ile açılacak

Türkiye'nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay , Angola'da Türk yatırımcılar için tarımdan madenciliğe , balıkçılıktan tekstile kadar ciddi fırsatlar bulunduğunu belirterek , "THY'nin yılın son

haber7
0

Ay , AA muhabirine yaptığı açıklamada , iki ülke arasındaki ticaret hacminin 300 milyon dolara ulaştığını kaydederek , burada Türkiye nin daha fazla ihracat yaptığını söyledi.

Kutulu gıda , un , makarna , makine , tarım ürünleri , demir-çelik gibi alanlarda  Angola  ya ihracat yapıldığını dile getiren Ay , bu rakamın potansiyelin çok altında olduğunu , ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle daha yukarılara çekilebileceğini anlattı.

Alp Ay ,  Angola  nın Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına yürütülen süreçten bir miktar geride kaldığını , ilişkilerin henüz yeni geliştiğini belirterek , "Bu yüzden eğitimden ticarete , savunmadan tarıma ve çifte vergilendirmenin önlenmesine kadar 10 dan fazla farklı alanda çalışıyoruz. Bu alanlarda  Angola  Cumhurbaşkanı Joao Lourenço nun yıl sonuna doğru Türkiye ye gelmesi söz konusu. Bu ziyaretlerde anlaşmaları imzalayıp hukuki temeli atmış olacağız." diye konuştu.

Türkiye ile  Angola  arasında direkt uçuşların olmamasının da ilişkilerin gelişmesinin önünde duran engellerden biri olarak gösterilebileceğini aktaran Ay , şu ifadeleri kullandı:

"Halihazırda ülkeler arası uçmak aktarmalarla 20 saat sürebiliyor.  THY  nin direkt uçuşlara başlaması hem siyasi hem ekonomik hem de kültürel ilişkileri önemli şekilde etkileyecek. Çünkü  Angola  , bu 3 alanı da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =