Hasadına henüz başlamadı! Tüketiciler telefona sarıldı

Türkiye'nin Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret olarak tescillenen üçüncü ürünü Malatya kayısısında , hasadın bu ay sonunda başlayacağı , dolayısıyla şu an tezgahlarda satılan kayısının M

haber7
0

Ülke genelindeki 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonuna ev sahipliği yapan Malatya , geçen yıl 95 bin 350 ton kuru kayısı ihraç ederek ülke ekonomisine 261 milyon 397 bin dolarlık katkı sağladı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , kentte kayısı hasadının ilk olarak Kale ilçesinde yapıldığını söyledi. 

İlçeye bağlı Bent Mahallesi nde kısa süre önce kayısıların olgunluk düzeyini incelediklerini ve meyvelerin olgunlaşma dönemine henüz girdiğini tespit ettiklerini belirten Özcan , şöyle devam etti:

"Kayısı yeni yeni sulanma dönemine giriyor. Bu yıl mevsimsel şartlardan dolayı ürünün  hasat  dönemi geçmiş yıllara göre yaklaşık 10 gün gecikecek gibi görünüyor. Şu anda civar illerde , sofralık olarak üretilen , lezzet ve tat olarak da Malatya kayısısıyla uzaktan yakından alakası olmayan ürünler tüketiciyi aldatmak için  Malatya kayısısı  adıyla satılmaya çalışılıyor. Haziran ayı sonunda inşallah kayısımız sofralara gelecek."

"Tüketiciler bizi arıyor"

Özcan , borsa olarak , Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almış bu ürüne sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.

Tüketicileri uyaran Özcan , "Şu anda sofralarda ve tezgahlarda tüketiciye  Malatya kayısısı  diye sunulan ürün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =