Şef garsonun 'nakit yöntemi' hırsızlık sayılmadı

 Yargıtay  13. Ceza Dairesi , hesapları kredi kartı ile ödenmiş gibi gösterip verilen  nakit  paraları alan şef garson hakkında "bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli hırsızlık" suçundan hükmedil

haber7
0

Elazığ da bir lokantada çalışan şef garson , müşterilerin kredi kartı  ile ödeme yaptığı izlenimi uyandırarak hesap karşılığı verilen  nakit  paraları  aldı.  Şef  garson , farklı kişilerden elde ettiği kredi kartlarıyla söz konusu  ücretleri ödedi , daha sonra bu işlemleri iptal etti.

Olayın anlaşılmasının ardından iş yeri sahibinin şikayeti üzerine  garson hakkında dava açıldı. Elazığ 3. Asliye Ceza Mahkemesi , şef garsonu ,  bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli  hırsızlık  suçundan Türk  Ceza Kanunu nun 142/2-e maddesi uyarınca hapis cezasına çarptırdı.

Temyiz üzerine dosya Yargıtay 13. Ceza Dairesine geldi. Daire , sanığa  bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli  hırsızlık  suçundan verilen  hapis cezasını bozdu.

Sanığın eyleminin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu  oluşturduğu sonucuna varan Daire , sanığa TCK nin 155/2. maddesinde düzenlenen  güveni kötüye kullanma suçundan değil de nitelikli hırsızlıktan ceza verilmesini  bozma nedeni yaptı.

TCK nin "bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli  hırsızlık" suçunu düzenleyen 142/2-e maddesinde 5 yıldan 10 yıla kadar hapis  cezası verilebileceği hükmü yer alıyor. Aynı kanunun hizmet nedeniyle güveni  kötüye kullanma suçunu düzenleyen 155/2. maddesi ise bu suçu işleyenlere 1 yıldan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =