Suriyelilere "plaj yasağı" kararına tepkiler

Antalya'nın  Gazipaşa  ilçesinde belediye meclisinde oy çokluğuyla alınan ancak hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dün meclise iade edilen Suriyelilerin plaja alınmaması kararı , kamuoyunda tepkilere neden oldu.

haber7
0

Antalya nın  Gazipaşa  ilçesinde belediye meclisinde oy çokluğuyla alınan ancak hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dün meclise iade edilen Suriyelilerin plaja alınmaması kararı , kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Kolukırık , AA muhabirine yaptığı açıklamada , kararı talihsizlik ve tehlikeli olarak değerlendirdi.

Bir sosyolog olarak böyle bir kararı doğru bulmadığını ifade eden Kolukırık , Suriyelilerin bir savaş sonucunda Türkiye de bulunduklarını anlamak gerektiğini vurguladı.

En fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Kolukırık , 4 milyon Suriyelinin Türkiye ye geldiğini ifade ederek , "Burada yapılan evlilikler var , bu ülkeye ekonomik , bölge ülkeleri ile yapılan ticari alışverişler noktasında , istihdam alanında yaptıkları katkılar var. Bunları yok sayamayız." diye konuştu.

Suriyelileri plajlara , denize girmelerini engelleme yönündeki hareketin insanları etiketleme çabası olduğunu belirten Kolukırık , bir toplum içinde böyle bir hareketin son derece tehlikeli olduğunu savunarak , "Alınmış bu karar tüm Suriyelilerin suçlu ya da tehlikeli olarak algılanmasına yol açmaktadır. Bilinçli olarak yapılmış , Türkiye de iç huzuru , bir arada yaşamayı , Türkiye nin kardeşliğini , barış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =