Sadece 45 gün kaldı... Trump canlı yayında yanlışlıkla ifşa etti

 ABD  Başkanı Donald  Trump  ,  Meksika  ile müzakere ettiği göç anlaşmasına ilişkin detayları  yanlışlıkla   ifşa  etti.

haber7
0

Beyaz Saray ın önünde gazetecilere konuşan  Trump  , aslında anlaşmayla ilgili sorulara yanıt vermeyi reddetti. Ancak konuşması sırasında anlaşmanın detaylarının bulunduğu belgeyi elinde sallayınca , haber kuruluşları çekilen fotoğraflardan bazı bilgileri okuyabildi.

Trump , geçen ayın sonunda  Meksika  dan ithal edilen tüm ürünlere yüzde 5 ek vergi getireceğini , "yasadışı göçmen problemi çözülmezse" vergilerin aşamalı olarak artacağını söylemişti.

Söz konusu belgede ise , birçok Latin Amerika ülkesinin bu ek vergi yükünden kurtulmak için alacağı bölgesel önlemlere atıf yapıldığı anlaşılıyor.

45 gün vakit

Belgede Pazartesi günü  Meksika  Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ın kısmen duyurduğu plandaki gibi , 45 günlük bir süreden bahsedildiği de görülüyor.

Ebrard , 45 gün içinde  Meksika  dan  ABD  sınırına göçmen akışında azalma olmazsa , yeni önlemlerin alınabileceğini açıklamıştı.

Ebrard ayrıca , eğer plan başarısız olursa  Meksika  nın "güvenli üçüncü ülke" statüsü kazanacağı , dolayısıyla  Meksika  sınırından geçen göçmenlerin  ABD  den değil  Meksika  dan sığınma başvurusu yapacağını söylemişti.

Meksikalı yetkililer , Guatemala sınırına da 6 bin sınır güvenliği personeli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =