Tatlı su kefallerinin zorlu göçü başladı

Kars’ta ,  Tatlı  su  kefallerinin   zorlu  yolculuğu başladı.  Tatlı  su kefalleri , yumurtalarını bırakmak için akıntıya karşı ölüm mücadelesi veriyor.

haber7
0

Kars ta 25 kilometre uzaklıkta bulunan Çerme Barajı nın önünde yüzlerce balık , akıntıya karşı kilometrelerce yol kat ederek yumurtalarını bırakacak güvenli yerler arıyor. Çerme Barajı nın önüne kadar gelen  Tatlı  su kefalleri , baraj setinden yukarı çıkmak için saatlerce mücadele ediyor. Baraj setinden dökülen suya atlayan  Tatlı  su kefalleri tekrar tekrar atlayarak engeli geçmeye çalıyor. Bu  zorlu  yolculukta çok sayıda balık martılara yem oluyor. Tatlı su  kefallerinin  üreme alanı olan akarsularda tersine göçünün başlaması ilginç görüntüler oluşturuyor.  Kars  Çayı nda yaşayan  Tatlı  su  kefallerinin  her yıl Haziran ayında üreme dönemi nedeniyle güvenli bölgelere göç etmek için verdiği mücadele ilginç görüntülere sahne oluyor. Balıklarının göçünü vatandaşlarda çocuklarıyla birlikte izliyor.

 

 

Her yıl Haziran ayında balıklarının göçünü izlemeye geldiğini belirten vatandaşlar , “Her yıl Haziran ayının ilk haftalarında  Tatlı  su  kefallerinin  göçünü seyretmek için , buraya geliyorum. Aşağıdan akıntıya karşı yüzen  Tatlı  su kefalleri yukarıya doğru zıplıyor. Yumurtalarını yukarıdaki sakin sulara bırakmak için çaba sarf ediyor. Bende bu olayı seyretmek için her yıl buraya geliyorum. Çok güzel bir görsel şölen oluyor” dedi. Çerme Baraj önünde toplanan binlerce balık , yumurtalarını bırakmak üzere barajın akarına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =