Ünlü ressam son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden  ressam  İbrahim Balaban son  yolculuğuna  uğurlandı.

haber7
0

Balaban için Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi nde düzenlenen törene sanatçının ailesi ve sevenleri katıldı.

Ressamın oğlu Hasan Nazım Balaban , burada yaptığı konuşmada , babasının 2 aydır hastanede tedavi gördüğünü hatırlatarak , "Ayrılık öyle bir şey ki kabullenmek çok zor. O benim babamdı her şeyden önce ve ben onun çocuğuydum. O gidince artık ben büyüdüm. Bana  ressam  oğlum der , gururlanırdı benimle. Ben ondan daha çok gurur duyuyorum , çok büyük bir sanatçıydı." ifadelerini kullandı.

Balaban , babasının doğduğu köye defnedilmeyi vasiyet ettiğini belirterek , "Orada kardeşlerine ve annesine kavuşacak." dedi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de İbrahim Balaban ın yaşadığı hayatın zorluklarına değinerek , "Gerçek anlamıyla bir mucizedir. Balaban , mahpushane ile çok küçük yaşta tanışmış. Kader onu hep hapishane ortamına sürüklemiş. En büyük şansı olan -Balaban’ın deyimiyle Şair Babası - Nazım Hikmet , onun yeteneğini ortaya çıkarmasına vesile olmuş." ifadelerini kullandı.

Balaban ın , Nazım Hikmet in manevi desteğiyle ve onun şiirlerini resmederek sanat hayatına adım attığını ifade eden Keskin , "Onun fırçasından dökülen aynı zamanda Anadolu toprağıdır , insan hüznüdür , doğa çığlığıdır. 20. Yüzyıl Türk resminin dev sanatçısıdır İbrahim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =