Kocaeli'nin ihracatını otomotiv ve kimya sırtlıyor

Sanayi ve liman kenti  Kocaeli  , bu yılın ocak-mayıs döneminde 6 ,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Bu dönemdeki dış satımın dörtte üçlük kısmını  otomotiv  ve  kimya  firmaları gerçekleştirdi.

haber7
0

Türk imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların yaklaşık yüzde 15 ine ev sahipliği yapan  Kocaeli  , Türkiye yi dünyanın en büyük ihracatçılarından biri haline getirme vizyonuna güçlü katkı veren kentlerin başında geliyor.

Avrupa pazarlarıyla iş yapmak için uygun bir konuma sahip olan ve elleçleme hacmi açısından Türkiye nin en büyük , Avrupa nın da sekizinci limanı konumunda bulunan  Kocaeli  , depolama , otoyol , demir , deniz ve hava yolu erişimi konusunda önemli lojistik avantajlara sahip.

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından Tüpraş , Ford Otosan , Hyundai Assan , Honda Türkiye gibi firmalara ev sahipliği yapan  Kocaeli  nin ihracatında  otomotiv  ve  kimya  sektörünün önemli payı bulunuyor.

179 ülkeye ihracat

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden yaptığı derlemeye göre , kentin geçen yılın ilk 5 ayında 5 milyar 816 milyon 886 bin dolar olan dış satımı , bu yılın aynı döneminde yüzde 14 artışla 6 milyar 639 milyon 608 bin dolara yükseldi.

İhracat liginde İstanbul dan sonra ikinci sırada yer alan  Kocaeli  , bu dönemde 179 ülke ile 12 serbest bölgeye satış yaparken , genel ülke ihracatının yüzde 9 ,4 ünü gerçekleştirdi.

Kent ihracatının yüzde 75 ,4 üne denk gelen 5 milyar 7 milyon 633 bin dolarlık kısmını ,  otomotiv  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =