Elon Musk: İnternet uyduları gelecek yıl hizmet verebilir

 Elon   Musk  , geçtiğimiz haftalarda fırlatılan Starlink internet uydularının ,  gelecek  sene  hizmet  vermeye başlayabileceğini açıkladı.

haber7
0

Elon  Musk  ın sahibi olduğu SpaceX , geçtiğimiz haftalarda Falcon 9 roketinin içinde 60 adet internet uydusunu alçak Dünya yörüngesine fırlatmıştı. Uzaydan Dünya ya geniş bantlı hızlı internet sağlama projesinin bir parçası olan bu uyduların sayısı önümüzdeki aylarda daha da artırılarak , geniş kapsamlı internet bağlantıları sağlanacak.

Şimdilik sadece 60 adet  uydu  fırlatılsa da  Elon   Musk  ın Starlink projesi , toplamda 12 bin adet uydudan oluşan oldukça dev bir proje. SpaceX , önümüzdeki bir  yıl  içinde bin adet daha uyduyu uzaya fırlatacak ve ardından bu uyduların sayısı her geçen  yıl  artacak.

Her Starlink uydusunun , yaklaşık 1 terabit fonksiyonel bant genişliğini taşıyabileceği bildiriliyor. Bu bant genişliği , aynı anda bin kişiye 4K çözünürlüğünde video akışı sağlayabilecek. Eğer önümüzdeki birkaç  yıl  içinde her şey yolunda giderse Starlink  uyduları  , Dünya nın bütün bölgelerine oldukça hızlı internet bağlantısı ulaştırabilecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =