Moskova’da 'Osmanlı ordu karargahı' kuruldu

Rusya’nın başkenti Moskova’da  Osmanlı  askeri hayatını tanıtmak amacıyla içerisinde yeniçeri ve sipahilerin bulunduğu temsili  ordu   karargahı  kuruldu.

haber7
0

Rusya’nın başkenti Moskova’da temsili olarak sefer halindeki  Osmanlı   ordu   karargahı  kurulup , dönemin askeri hayatı sergilendi.

 

 

Tverskoy Bulvarı ndaki parkta düzenlenen “Zaman ve Devir” konulu Tarih Canlandırma Festivali’ne , Türkiye’den bir grup "gönüllü tarih canlandırma ekibi" katıldı. 

 

 

“Ordugah Tarihi Canlandırma Takımı” grubu , sembolik olarak kurulan karargahtaki otağda  Osmanlı  askeri hayatı ve savaş tekniklerinden örnekler canlandırdı.

Osmanlı askerlerinin aslına uygun kostümlerini giyen grup üyeleri ,  Osmanlı  paşası , yeniçeri , sipahi ve tüccarları temsil etti. Gösteride , sefer esnasında  Osmanlı  askerlerinin gün içerisinde neler yaptığını anlatan canlandırmalar da yapıldı.

Canlandırmaları ilgiyle izleyen Rus vatandaşları , temsili  Osmanlı  askerleri ile fotoğraf çektirdi. 

Ordugah Tarihi Canlandırma Takımı Başkanı Fatih Köse , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Osmanlı  İmparatorluğu’nun 15 , 16 ve 17 inci yüzyıllarına ait canlandırmalar yaptıklarını belirtti.

Köse , müzelerde , minyatür ve el yazmaları ile ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda dönemin kıyafetleri , zırhları ve silahlarını imal ettiklerini ifade etti.

Tarihi gerçekliğe uygun olan bu eşyaları kullandıklarını aktaran Köse , hobi olarak bu işi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =