'Oktokopter' tasarlayan öğrenciler ABD'de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan , 15 kilograma kadar yük taşıyabilen , yarım saatlik uçuş süresine ve 10 kilometre menzile sahip "oktokopter" adı verilen 8 motorlu , pervaneli

haber7
0

Geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması nda "Döner Kanatlı İHA" kategorisinde birinci olan BTÜ Uzay , Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu bünyesinde 3 sene önce kurulan BENDİS takımı , bu yıl yeni bir drone tasarlayarak yurt dışındaki yarışmalara başvurdu.

 

 

ABD nin Maryland eyaletinde 12-15 Haziran da düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması na katılmaya hak kazanan üniversiteli gençler , Türk bayrağını  ABD  semalarında dalgalandıracak.

 

 

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2010 da kurulan genç bir üniversite olmalarına rağmen sahip oldukları üst düzey laboratuvar imkanlarıyla proje ve uygulamalı eğitim alanında Türkiye nin kalkınmasına destek vermeye çalıştıklarını söyledi.

Karademir , üniversite bünyesinde 50 nin üzerinde  öğrenci  topluluğu olduğunu belirterek , "Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi öğrencilerin sadece sınıflarda , derslerde aldıkları eğitimle değil , sosyal ve teknik uzmanlık alanlarında da kendi aralarında organize olarak proje odaklı çalışmaları isteniyor. Yurt dışında , gelişmiş ülkelerde öğrenciler bu şekilde hayata hazırlanıyor." dedi.

BTÜ de de sosyal çalışmalar yapan öğrencilerin yanı sıra özellikle mühendislik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =