Türkiye'nin fiber optik ağı, kara yolu ağını 5'e katladı

Yüksek mobil internet hızı ve daha fazla data kapasitesi sunan 4 ,5G teknolojisi için hızlandırılan çalışmalar sonucu 355 bin 28 kilometreye ulaşan  fiber  altyapı uzunluğu , 67 bin 333 kilometrelik  kara   yolu  ağının yaklaşık

haber7
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Pazar Verileri nden yaptığı derlemeye göre , Türkiye’de geçen yılın sonu itibarıyla elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren 448 işletmeciye 795 yetkilendirme yapıldı.

Türkiye nin 1 Nisan 2016 itibarıyla geçtiği 4 ,5G de hizmetlerin sağlıklı verilebilmesi için gerekli  fiber  yatırımları , yoğun bir şekilde işletmeciler tarafından yapılmaya devam ediyor.

Fiber uzunluk , 2015 in sonunda 268 bin 120 kilometreyken , geçen yılın sonu itibarıyla 355 bin 28 kilometreye yükseldi. Böylece ülkenin 67 bin 28 kilometre olan  kara   yolu   ağını  5 e katladı.

4 ,5G hizmetinin yaygınlaşmasıyla baz istasyonlarındaki trafiğin taşınmasında ihtiyaç duyulan  fiber  hatların altyapı kurulum çalışmalarına devam ediliyor.

Türkiye nin 5G şebekesini oluşturması için de  fiber  altyapısını tamamlaması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda BTK da , strateji planında  fiber  altyapının geliştirilmesi ve yüksek hızlı genişbantın yaygınlaştırılmasıyla internete erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor. Böylece Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Genişbant internet abone sayısı 74 ,5 milyon

Genişbant verilerine bakıldığında , 13 ,4 milyonu sabit abone , 61 ,1 milyonu mobil abone olmak üzere toplam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =