Direnişin sembolü yıldız futbolcu Esad güçlerince öldürüldü

Suriye'deki iç savaşta  Direnişin  sembollerinden biri haline gelen  yıldız   futbolcu  Abdulbasit El-Sarut , ülkenin kuzey batısında hükümet güçleri ile çıkan çatışmada yaralandıktan sonra hayatın

haber7
0

Humus kentinden çıkarak başarılı futbolu ile şöhrete kavuşan file bekçisi Abdulbasit El-Sarut , 2011 de patlak veren  Suriye  iç savaşında direniş güçlerine katılarak savaşın sembolü olmuştu.

Özgür  Suriye  Ordusu na bağlı  Ceyş el İzze  direniş grubunda komutan olarak görev yapan  Sarut  , 2 gün önce Beşar  Esad   rejim güçleri  ile çıkan çatışmada yaralanmıştı.

Sarut un aldığı ağır yaralar nedeniyle Cumartesi günü hayatını kaybettiği açıklandı.

Futbolcu  Sarut  ,  Esad  karşıtı mitinglerde şarkı söylemesi ile akıllara kazınarak "devrimin şarkıcısı" olarak adlandırılmıştı.

Protestoların devlete karşı silahlı isyana dönüşümüne ayna tutan  Sarut  , hükümete karşı silahlanarak katıldığı  Ceyş el İzze  direniş grubunun faaliyet gösterdiği kuzey Hama kırsalında yaralandı.

Ceyş el İzze sözcüsü onun hakkında "Sarut un öldüğünü düşünenler yanılsama içinde. Hepimiz  Sarut  olarak kalacağız" açıklaması yaptı.

Sarut un babası ve 4 kardeşi de hükümet güçlerine karşı başlayan savaşın başlangıcında hayatını kaybetmişti.

Ülkedeki çatışmalarsa İdlib bölgesi ve Hama yakınlarındaki şeritte giderek yoğunlaşıyor. İdlib de binlerce insan hayatını kaybetti , on binlercesi ise kenti terk etmek zorunda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =