Doğaya "fabrika" kurup genç yaşta patron oldu

Yalovalı genç  girişimci  Ramazan Özdemir , iki kovanla hobi amaçlı başladığı arıcılığı devlet desteğiyle geçim kaynağına dönüştürdükten sonra üç senede işlerini büyütü

haber7
0

Çiftlikköy ilçesine bağlı Çukurköy de yaşayan 28 yaşındaki Ramazan Özdemir , bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya karar verdi.

Özdemir , 2008 de iki kovan satın alarak arıcılıkla hobi amaçlı ilgilenmeye başladı. Zamanla kovan sayısını artıran Özdemir , 2016 da "Genç Çiftçi Projesi" desteğiyle 50 kovan daha alıp 100 kovana ulaştı.

Aradan geçen üç yılda kovan sayısını 225 e çıkaran Yalovalı  Genç  , kestane ve ıhlamur balı üretimiyle yetinmeyip üretimi çeşitlendirmek için de 35 dönüm alanda tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirmeye başladı.

Bu iş için 14 kişi istihdam eden  Genç   girişimci  Ramazan Özdemir , AA muhabirine , hobi olarak yaptığı işi zevkli bulduğunu ve geliştirmek istediğini söyledi.

Arıcılıkta bal , polen ve propolis gibi değerli ürünler elde ettiğini belirten Özdemir ,  Genç  Çiftçi Projesi yle işi profesyonel bir hale getirdiğini anlattı.

Özdemir , 150 si bir yerde , 75 i başka bir bölgede olmak üzere 225 kovanı bulunduğunu vurgulayarak , şöyle devam etti:

"Gezgincilik de sabit  arıcılık  da yapıyorum. Flora olarak çok zengin bir yerdeyiz. Amatörce başladığımız bu işte şu anda profesyonelleştik. Arı zehri haricinde bütün ürünleri alabiliyorum. 2016 senesine kadar 45-50 kovan kadar arım vardı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =