Yeni askerlik sistemi Meclis'e geliyor

TBMM Genel Kurulu ,  Yeni   askerlik  sistemini kapsayan Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmeleri için mesai yapacak

haber7
0

Meclis te bu hafta gündemin ilk sırasında  Yeni   askerlik  sistemine ilişkin teklif bulunuyor. Genel Kurul , AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan söz konusu kanun teklifini görüşmek üzere 11 Haziran Salı günü toplanacak.

Teklife göre ,  askerlik  hizmeti yedek subay , yedek astsubay , erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi , erbaş ve erler için 6 ay , yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Erbaş ve erlerden istekli olanlar , sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere  askerlik  hizmetine devam edecek , bu sürenin sonunda terhis edilecek.  askerlik  çağı , Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü , 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel  askerlik  eğitimini tamamlayarak  askerlik  hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde , bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.  askerlik  çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları , değişen yaşlarına göre yapılacak.  askerlik  çağına girdikten sonra yapılan yaş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =