"AB ülkeleri İran'ı eleştirecek konumda değiller"

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad  Zarif  ,  Ab  ülkelerinin nükleer anlaşma dışındaki meseleler üzerinden İran'ı  eleştirecek   konumda  olmadıklarını söyledi.

haber7
0

Tahran daki bir özel üniversitede öğrencilerle bir araya gelen  Zarif  , burada gazetecilere gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya Dışişleri Bakanı  Heiko Maas  ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe nin Tahran daki temasları ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani nin Tacikistan ın başkenti  Duşanbe  ye yapacağı ziyaretin  İran  ın siyasetini anlatması ve tüm dünyayı hedef alan politikalara karşı koyacak çözüm yollarıyla ilgili fikir alışverişinde bulunması için bir fırsat olduğunu ifade eden  Zarif  , Washington yönetiminin politikalarının sadece  İran  ı değil tüm dünya ülkelerini hedef aldığını , ekonomik sorunların tek çözüm yolunun ekonomik savaşın durması olduğunu ve bunu tüm toplantılarda Abe ye aktardıklarını belirtti.

Nükleer anlaşmanın tarafları olan Avrupa ülkelerinin  İran  ın ekonomik ilişkilerini normalleştirmekle yükümlü olduklarını dile getiren  Zarif  ,  "AB ülkeleri nükleer anlaşmayla ilgisi olmayan konularda  İran  ı  eleştirecek   konumda  değiller. Bu ülkeler sorunların ne kadarının çözüldüğü ve normalleşmenin ne derece sağlandığıyla ilgili konuşmalıdır." dedi. 

Nükleer anlaşmada atılan adımların değil sonucun önemli olduğunu kaydeden  Zarif  , "Çaba gösterdik ancak olmadı gibi ifadeler doğru değildir. Biz de bundan sonra onların yaptığının aynısını yapabiliriz. Eğer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =