Ankara'ya 30 yıl su sağlayacak proje tamamlandı

Ankara'nın 2050'ye kadar içme suyu problemini çözecek olan "Gerede Tüneli"nde sona gelindi.

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı , Devlet  Su  İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce inşa edilen ve Türkiye nin en uzun içme suyu tüneli olan "Gerede Tüneli" tamamlandı. Tünel ile  Ankara  nın 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı olmayacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre , başkenti içmesuyu noktasında rahatlatacak "Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi" ile  Ankara  ya memba kalitesinde içme suyu sağlanacak. 

 

 

Proje çerçevesinde inşa edilen ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğuyla ülkenin en uzun içme suyu tüneli olma özelliğini taşıyan Gerede Tüneli ile Gerede Havzası ndan yıllık 226 milyon metreküp  Su   Ankara  ya aktarılacak.

 

 

Günlük ortalama içme-kullanma  Su  tüketimi 1 ,2 milyon metreküp olan  Ankara  nın , 2050 yılına kadar nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak inşa edilen projenin resmi açılışı gelecek günlerde yapılacak. 

Makineyle açılan 4 ,5 metre çapındaki tünelden ,  Ankara  barajlarında yeterli  Su  bulunması ve projede kalan küçük imalatlar sebebiyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi planlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =