Trump ve Macron’un birlikte diktiği meşe fidanı öldü

Monde gazetesi ,  Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz yılki  ABD  ziyareti sırasında Başkan Donald  Trump  ile Beyaz Saray'ın bahçesine  diktiği  sembolik önem taşıyan  meşe  ağacının öldüğü

haber7
0

Macron , 2018’in nisan ayında , iki ülke arasındaki ilişkilerin 250. yıldönümü vesilesiyle ABD’yi ziyaret etmişti.  Macron  ve  Trump  , ziyaretin ilk gününde Beyaz Saray’ın bahçesine “dostluk meşesi” adı verilen  fidanı  dikmişti.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ UZUN İLİŞKİLERİN SEMBOLÜ"

Ağaç , Birinci Dünya Savaşı nda 2 bin  ABD  askerinin hayatını kaybettiği ve  Fransa  nın kuzeyinde bulunan ormanlık alandan getirilmişti.  Fransa  lideri , bu ağacın iki ülke arasındaki uzun ilişkilerin sembolü olduğunu söylemişti.

Monde gazetesi , “Meşe  fidanı  öldü ve Donald  Trump  ile Emmanuel Macron’un  fidanı  ektiği Beyaz Saray bahçesine tekrar çim döndü” diye yazdı.

KARANTİNAYA ALINMIŞTI

Figaro gazetesi de haberi doğrulayarak ağacın , dikildikten kısa süre sonra  ABD  tarafından uygulanan karantinaya dayanamadığını yazdı.  fidan  , taşıdığı parazitlerin Beyaz Saray’daki diğer ağaçlara bulaşmasının önüne geçilmesi için karantinaya alınmıştı.

Figaro ,  ABD  Tarım Bakanlığı’na bağlı Gümrük ve Sınır Koruma’nın (CBP) hastalıkların yayılmasını veya istilacı böcek türlerinin ithalatını önlemek amacıyla bitki , tohum ve hatta toprağa yönelik karantina uyguluyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =